České realitní kanceláře

Půjčka na směnku podle nového zákona o spotřebitelském úvěru

Půjčka na směnku byla donedávna zajímavou alternativou pro žadatele o úvěr, kteří neuspěli u banky či nebankovní společnosti. Zajištění spotřebitelského úvěru směnkou nebo šekem již zákon č. 257/2016 Sb. nepovoluje a v § 112 přesně vymezuje, kdy nelze směnku a šek použít.

Kdy zákon zakazuje použití směnky nebo šeku?

Zákon o spotřebitelském úvěru udává, že směnka ani šek neslouží ke splacení nebo zajištění spotřebitelského úvěru. Ovšem výjimku zákon uděluje u účelového spotřebitelského úvěru na bydlení, který lze po přechodnou dobu směnkou zajistit. Jakmile věřitel nabude zástavní právo k nemovitosti, je povinen dlužníkovi směnku vrátit.

Zajišťovací směnka musí mít všechny zákonné náležitosti:

Pokud poskytovatel nebo zprostředkovatel poruší zákaz zajištění spotřebitelského úvěru směnkou a klientovi vznikne Vám škoda, je povinen škodu uhradit.

Směnka jako řešení problému s registry?

Před novelou zákona byly právě půjčky na směnku od soukromníka možným řešením pro ty, kteří měli špatnou úvěrovou historii a negativní zápis nebo zápisy v registrech dlužníků. Byly také oblíbené u žadatelů, kteří měli nízký příjem a měli obavu, že by na úvěr v bance nedosáhli. Na finančním trhu dnes ale existují i půjčky, které jsou benevolentní k registrům dlužníků a které tolerují i nižší příjmy klienta. Jedná se zejména o menší až středně velké nebankovní úvěry.

Proč jsou půjčky s využitím směnky ze zákona vyloučeny

Směnka je velmi silný nástroj pro zajištění pohledávky. Pokud si někdo půjčí oproti podpisu směnky a peníze včas nevrátí, věřitel jej může přímo bez jakýchkoliv upomínek poslat do exekuce. Proto byly tyto úvěry velmi rizikové a novela zákona je v zájmu ochrany spotřebitele zakázala.



13.11.2018