České realitní kanceláře
Realitní makléř je osoba, která zprostředkovává prodej či pronájem nemovitosti. Může být zaměřen na rezidenční bydlení či komerční nemovitosti. Je základním aspektem každé realitní kanceláře. Je její zaměstnancem a prostřednictvím něj poskytuje realitní kancelář svoje základní služby. Zprostředkovává komunikaci s klienty a je jim plně k dispozici.
Pro realitní makléře působící v ČR platí, že nemusí nijak prokazovat svou odbornou ani jinou způsobilost. Jejich činnost náleží do kategorie živností, respektive tzv. živností volných. Tyto živnosti mají název "Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona".
Avšak současně přitom působí v ČR organizace sdružující realitní makléře, které nabízejí oficiální certifikaci pro tyto osoby a zajišťují jim tímto profesní způsobilost. Kritériem ve věci vzdělání je absolvování 3 let středoškolského či 1 roku vysokoškolského vzdělání v oboru s praxí.
Makléř na straně prodávajícího vždy zastupuje výhradně jeho. V této své pozici se snaží prodat nemovitou věc za co nejvyšší cenu, a tedy co nejvýhodněji pro prodávajícího.
Pokud se člověk rozhodne, že si určitou nemovitost koupí (či pronajme), musí si za vlastní finanční náklady najít vlastního realitního makléře a zaplatit si jeho služby. Následně tento makléř vystupuje výhradně za kupujícího. Snaží se v této své pozici získat co nejvíce vhodných nabídek pro svého "zaměstnavatele", a tedy kupujícího.
V obou výše popsaných případech (prodávající, kupující) realitnímu makléři při úspěchu náleží provize obvykle ve výši 2-6 % prodejní ceny. V případě pronájmu nemovitosti činí provize výši jednoho měsíčního nájmu. Tu platí ve většině případů nájemce.